Jak przebiega leczenie nadwrażliwości zębów
Jeśli spożywanie zimnych lub gorących napojów i posiłków sprawia ci ból. Jeśli wchodząc do ciepłego pomieszczenia z zimna, aż zaciskasz usta, żeby nie poczuć przeszywającego bólu. Może to być oznaka, że cierpisz na nadwrażliwość zębów. Dolegliwość ta jest możliwa, w większości przypadków, do pełnego wyleczenia. Często leczenie nadwrażliwości zębów sprowadza się do wprowadzenia w życie kilku regularnych czynności, które w znaczny sposób złagodzą odczuwane objawy. Jednak są i takie sytuacje, w których leczenie nadwrażliwości zębów musi być przeprowadzone przez osoby kompetentne i doświadczone.
W leczeniu nadwrażliwości zęba najważniejszą kwestią jest odpowiednia diagnoza. Dobry stomatolog powinien wszechstronnie zbadać nie tylko zęby i stan całej jamy ustnej, ale także przeprowadzić wywiad z pacjentem. Dzięki niemu może zorientować się w jego nawykach żywieniowych, codziennych czynnościach higienicznych jamy ustnej oraz ogólnej sytuacji zdrowotnej. Dopiero po tych działaniach, jeśli okaże się, że problem nadwrażliwości zębów nie leży w nieprawidłowej higienie jamy ustnej, pozostaje periodontologia.
Istotny jest odpowiedni dobór akcesoriów do mycia zębów. Wrażliwe zęby należy myć szczoteczkami z miękkim włosiem, ewentualnie średnio twardym, pamiętając przy tym, aby nie naciskać mocno na szkliwo. W kwestii samej pasty do zębów warto kupować takie, które są przeznaczone właśnie do zębów wrażliwych. Posiadają one wskaźnik ścieralności ok. 30-70 RDA. Zdecydowanie należy unikać past wybielających, które taki wskaźnik mają bardzo wysoki. Codzienna higiena jamy ustnej to nie wszystko. Leczenie nadwrażliwości zębów to także zwrócenie uwagi na samą dietę. Spożywanie posiłków o dużej zawartości cukru, czy kwasów, powodują ścieranie się szkliwa, a co za tym idzie pogłębianie się dolegliwości.
Terapia nadwrażliwości zębiny
Nadwrażliwość zębów można zmniejszyć samą zmianą diety i sposobem higienizacji jamy ustnej. Istotne jest jednak, aby kontrolować stan swojego uzębienia poprzez regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Aby zadbać o wrażliwe zęby, dobry stomatolog poleci na pewno takie zabiegi jak lakierowanie zębów. Fluoryzacja zębów, bo tak inaczej nazywa się ich lakierowanie, polega na pokryciu zębów specjalnym preparatem z fluorem, który wzmacnia szkliwo, zabezpieczając je i uodparniając od działania kwasów i innych szkodliwych substancji. Zabieg fluoryzacji zębów należy wykonywać co pół roku. Inne zabiegi, które pomogą w walce z nadwrażliwością zębów, a które może polecić dobry stomatolog to m.in. zastosowanie preparatu, który znosi nadwrażliwość, czyli tzw. impregnacja, albo stymulacja mineralizacji, polegająca na zamykaniu kanalików specjalnym materiałem uzupełniającym. Oczywiście, zanim stomatolog rozpocznie leczenie nadwrażliwości zębów, będzie musiał wyleczyć zęby z ewentualnej próchnicy i ubytków.