Maska twarzowa Delaire’a
Głównym zastosowaniem maski twarzowej jest wysuwanie oraz przemieszczanie szczęki. Na konstrukcję maski twarzowej składają się dwie izolacje – podpórka brodowa i czołowa. Obie te części łączy się pionowym drutem, przebiegającym wzdłuż osi twarzy. Wyciągi na masce korygują wady szczęki, z odpowiednią siłą powodując jej przemieszczenie. Maska twarzowa Delaire’a pozwala odbudować bazę kostną w przedniej części szczęki. Co więcej maska ma zapewniać rotacje i pozwalać szczęce na rozwijanie się w odpowiednim kierunku. Leczenie ortodontyczne uwzględnia również korektę rysów twarzy pacjentów, a założenie jej trwa mniej niż minutę. Można to zrobić bezproblemowo samodzielnie w domu.
Maska twarzowa Delaire’a przeznaczona jest dla pacjentów z niedostatecznym wzrostem szczęki. Ten rodzaj wady nazywa się również przodozgryzem. Maski ortodontyczne stosowane są głównie w wieku siedmiu, dziewięciu lat, kiedy kości jeszcze rosną. W tym wieku skorygowanie cofnięcia szczęki w stosunku do całej twarzy jest najbardziej efektywne. Maskę twarzową stosuje się w niektórych przypadkach również u dorosłych pacjentów. Aby jednak uniknąć zabiegu operacyjnego na szczęce leczenie należy zacząć w okresie dziecięcym.
Leczenie zgryzu maską ortodontyczną
Nakładanie maski jest niezwykle proste. Należy przyłożyć ją do twarzy, rozpiąć gumowe wyciągi łączące maskę i aparat wewnątrzustny. Siła nacisku wyciągu oraz kierunek, w którym korygować ma on szczękę są dobierane przez lekarza ortodontę. Maskę należy nosić od dwunastu do czternastu godzin. Niektórzy ortodonci polecają nawet noszenie jej całodobowo. Maskę należy zdejmować podczas posiłków oraz w czasie higieny twarzy. Istotne jest przemywanie brody i czoła, pozbycie się potu, który może gromadzić się w tych okolicach, aby uniknąć pojawienia się krostek. Leczenie może trwać od sześciu miesięcy do całego roku – wacha się to w przypadku pacjentów dorosłych. Dzięki możliwości zmiany izolacji jest w 100 % higieniczna.
Noszenie maski jest bezbolesne. Może pojawić się jedynie dyskomfort spowodowany jej naciskiem na szczękę. W niewielu przypadkach pojawiają się drobne podrażnienia skóry. Dla większego komfortu, można podłożyć pod poduszki maski kawałek materiału, bawełniany wacik kosmetyczny lub gazę. W przypadku podrażnień w okolicy ust stosować można maść wzbogaconą o witaminę A. Podczas trwania leczenia lekarz ortodonta dostosuje odpowiedni nacisk maski w miarę postępów korygowania zgryzu. Pod koniec leczenia, rysy twarzy staną się delikatniejsze dzięki wyrównaniu szczęki. Leczenie ułatwi również spożywanie posiłków, wyraźną wymowę oraz zapobiegnie zabiegom operacyjnym w przyszłości.
—
Maska twarzowa Delaire’a