Przebieg leczenia ortodontycznego
Ortodoncja zajmuje się diagnostyką i leczeniem nieprawidłowości w ustawieniu zębów i szczęk. Aparaty ortodontyczne to nie tylko leczenie nierównych siekaczy, które przeszkadzają nam w uśmiechu. Często jest to leczenie wad zgryzu, które mogą nieść ze sobą różne problemy zdrowotne. Ponadto niewłaściwy zgryz deformuje twarz i przeciąża staw żuchwy. Jak zatem wygląda przebieg leczenia ortodontycznego?
Założenie aparatu ortodontycznego
Podczas wstępnego badania, uzyskujemy od Pacjenta wszelkie informacje potrzebne do przygotowania szczegółowego planu leczenia. Najważniejsza jest dokładna wstępna ocena stanu uzębienia i położenia łuków zębowych. Co więcej na podstawie takiej wizyty konsultacyjnej lekarz specjalista przygotuje kompleksowy plan leczenia ortodontycznego. Wizyta diagnostyczna nie jest zobowiązująca.
Wstępne badanie obejmuje:
- badanie zębów, dziąseł, zgryzu, stawu szczękowego,
- ocenę estetyki uśmiechu w kontekście uzębienia,
- panoramiczne zdjęcie zębów i twarzy,
- specjalistyczne ortodontyczne zdjęcie RTG,
- wyciski zębów na modelach badawczych.
Na podstawie wyników badania wstępnego opracowujemy dla każdego pacjenta indywidualny plan leczenia. Dodatkowo podczas konsultacji planu leczenia, wyjaśniamy jakie są możliwości leczenia i wspólnie dobieramy najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Omawiamy również czas i stronę finansową leczenia.
Na oczyszczoną i przygotowaną powierzchnię zębów, za pomocą kleju chroniącego szkliwo, naklejamy zamki i łączymy je sprężystym drutem. Na koniec wykonujemy instruktaż higieny jamy ustnej – jak czyścić zęby z aparatem ortodontycznym – bezpośrednio na zębach, za pomocą szczoteczki do zębów. Poinformujemy Cię również o pewnych ograniczeniach i zmianach w diecie, aby zamki nie poluzowały się. Podsumowując, całe wdrożenie zajmuje około 1,5 godziny.
Leczenie ortodontyczne
i zdjęcie aparatu
Każde leczenie ortodontyczne składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza to część aktywna, podczas której odbywa się właściwe leczenie ortodontyczne z pomocą aparatu. Na tym etapie pacjent w określonych odstępach czasu udaje się na wizyty kontrolne, na których ortodonta przeprowadza kontrolę i ewentualnie regulację aparatu. Ta faza trwa średnio od 18 do 30 miesięcy, przy leczeniu aparatami stałymi. Po leczeniu aparaty stałe są zdejmowane, zęby są czyszczone i polerowane. Ponadto wizyta w trakcie usuwania obejmuje też “sesję zdjęciową” zębów i twarzy, końcowe zdjęcia rtg i odciski. Usunięcie trwa około 1,5 h.
Druga część jest nazywa retencją, lub utrzymaniem. Na tym etapie pacjent utrzymuje wyrównane zęby w nowych pozycjach, za pomocą różnego rodzaju urządzeń wymiennych. Urządzenia te są wtedy noszone zwłaszcza w nocy. Zęby można również okleić cienkim drutem od strony języka. Aparaty retencyjne nosi się przez pewien czas, aby ustabilizować wynik leczenia, aby zęby nie wracały do wadliwego położenia.
—
Przebieg leczenia ortodontycznego