Tomografia stomatologiczna CBCT
Stożkowa
tomografia komputerowa
Diagnostyka jest bardzo ważnym elementem leczenia stomatologicznego. Od jej dokładnego przeprowadzenia zależą osiągnięte efekty. W naszym gabinecie wykonywana jest tomografia stomatologiczna na dwóch urządzeniach do obrazowania 3D. Dodatkowo dzięki nim możemy wykonać na miejscu wszystkie potrzebne badania, znacznie skracając czas diagnostyki. W trakcie badania urządzenie obraca się wokół głowy pacjenta i wykonuje wiele zdjęć. Następnie nakładane są one na siebie w programie komputerowym, tworząc obraz 3D.
Profesjonalna diagnostyka stomatologiczna
Tomograf CBCT (Cone-Beam Computed Tomography – tomografia wiązki stożkowej, inaczej tomografia stożkowa) jest stosowana w Europie od 1996 roku. Została stworzona specjalnie dla stomatologii oraz laryngologii. Ponadto umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego, trójwymiarowego obrazu anatomicznego. Badanie jest bezpieczne, ponieważ emituje mniejszą dawkę promieniowania niż w przypadku tradycyjnego badania tomografem (wykonujemy ją z minimalną dawką). Dlatego lekarz może szybko i precyzyjnie zdiagnozować pacjenta. Może również wybrać najlepszą metodę leczenia stomatologicznego. Wynik badania pokazuje nie tylko struktury kostne, ale także tkanki miękkie, zęby i nerwy.
Obraz, jaki lekarz otrzymuje po wykonaniu tomografii stożkowej pozwala na szybkie i precyzyjne zdiagnozowanie pacjenta. Ma to wykorzystanie podczas leczenia implantologicznego, chirurgicznego, protetycznego, ortodontycznego oraz endodontycznego. CBCT jest również przydatna w diagnostyce schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego, obrazowaniu zatok, czy ocenie stopnia zaawansowania próchnicy. Pomaga także w diagnostyce wad zgryzu oraz diagnostyce chorób przyzębia i ubytków kostnych w szczęce i żuchwie.
Tomografia stożkowa
Tomografia stożkowa jest bezpiecznym badaniem, jednak przeciwwskazaniem do jej wykonania jest ciąża pacjentki. Dlatego przed badaniem należy poinformować osobę wykonującą badanie o ewentualnej ciąży. Z kolei u dzieci wykonuje się CBCT jedynie w wyjątkowych przypadkach.
Przed badaniem należy ściągnąć:
– biżuterię z okolicy głowy,
– gumkę do włosów,
– spinki (jeśli mają metalowe elementy),
– aparat słuchowy,
– okulary,
– ruchome protezy zębowe,
– ruchome aparaty ortodontyczne.
W trakcie badania zakładany jest fartuch ochronny. Badanie jest wykonywane w pozycji siedzącej lub stojącej. W trakcie trwania badania, pacjent musi pozostawać w bezruchu. Wykonanie tomografii stożkowej trwa kilkanaście sekund. Podsumowując tomografia stomatologiczna jest zupełnie bezbolesna i bezinwazyjna, a o konieczności jej wykonania zawsze decyduje lekarz prowadzący.
Informacja dotycząca narażenia związanego z aparatem RTG
Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1173)
Jednostka zajmuje się pracą związaną z ekspozycją na promieniowanie jonizujące, obejmującą:
– przeprowadzanie badań rentgenowskich,
– uruchamianie i obsługę urządzeń generujących promieniowanie jonizujące (posiadane zezwolenia PWIS).
Przepis Rady Ministrów dotyczący dopuszczalnych dawek promieniowania jonizującego (Dz.U. z 2005 r., poz. 168) określa, że maksymalna wartość ekspozycji na promieniowanie jonizujące wynosi:
– pracownicy: 20 mSv/rok;
– ogół ludności: 1 mSv/rok.
Uwaga:
– po analizie obliczeń z projektu stałych osłon i konsultacjach z inspektorem ochrony radiologicznej stwierdza się, że działalność nie wpływa szkodliwie na zdrowie ludzi i środowisko,
– pracownia nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.
Rezerwuj wizytę w Malottki Clinic
Pozostałe usługi stomatologiczne