Ortodoncja Opole
Gabinet ortodontyczny w Opolu
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmującą się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów oraz szczęk. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u dzieci oraz u osób dorosłych w każdym wieku. Wady zgryzu oraz nieprawidłowe ustawienie zębów mogą być dziedziczone, mieć charakter nabyty lub mogą być połączeniem czynników środowiskowych oraz genetycznych. Wada zgryzu u najmłodszych dzieci może powstawać przez niewłaściwe używanie smoczka, ssanie kciuka lub przedwczesne wypadanie zębów mlecznych.
Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie właściwych funkcji, takich jak odgryzanie, rozdrabnianie pokarmu oraz poprawę wymowy. Prawidłowo ustawione łuki zębowe dużo łatwiej jest oczyścić, zmniejsza się dzięki temu ryzyko występowania próchnicy oraz skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Dodatkowo poprawia się jakość żucia pokarmów, co usprawnia pracę układu pokarmowego. Ponadto ustępują bóle głowy, spowodowane dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych. Maleje częstotliwość złamań zębów, zęby się nie ścierają.
Leczenie wad zgryzu
Każdą wadę zgryzu warto skonsultować z lekarzem ortodontą, który ustali przebieg leczenia ortodontycznego. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej stomatolog pobiera wyciski pod modele diagnostyczne, dobry ortodonta wykona także zdjęcia fotograficzne oraz radiologiczne: panoramiczne oraz cefalometryczne. Lekarz ortodonta przeprowadzi szczegółowy wywiad i przeprowadzi rozmowę na temat oczekiwań względem leczenia. Następnie przeprowadza standardowe badania. Innymi słowy oceniana jest symetria twarzy, wzajemne relacje szczęk, praca języka, sposób przełykania oraz oddychania. Ponadto zgromadzone informacje pozwolą ortodoncie na opracowanie indywidualnego planu leczenia, który jest przedstawiany pacjentowi na kolejnej wizycie. Najczęściej wybieraną i najbardziej skuteczną metodą leczenia jest założenie aparatu ortodontycznego.

Ortodonta Opole
Aparat ruchomy pacjent zakłada i zdejmuje samodzielnie. Jednak częstotliwość noszenia aparatu ustala się z lekarzem. Najczęściej jest to kilkanaście godzin na dobę.
Istnieje wiele różnych rodzajów ruchomych aparatów, dostosowanych do konkretnej wady zgryzu:
– aparat ortodontyczny Herbsta,
– Mikroimplanty przedsionkowe i podniebienne,
– aparat na zęby ze śrubą Hyrax,
– przerzut podniebienny Goshgoriana,
– aparat Benefit,
– aparat MSE,
– płaszczyzna nagryzowa,
– leczenie niewidocznym aparatem ruchomym Invisalign.
Aparat stały montuje się poprzez przyklejenie do powierzchni zęba zamka ortodontycznego, przy pomocy specjalnego kleju i lampy polimeryzacyjnej. Zamki pozostają na zębach do końca leczenia ortodontycznego. Dodatkowo zamki posiadają specjalne rowki, przez które przechodzi łuk – to właśnie on wprowadza zęby w ruch. Za pomocą kolorowych gumek, czyli ligatur wykonuje się mocowanie do zamków, które wymienia się na każdej wizycie kontrolnej.
Wśród ruchomych aparatów ortodontycznych stosujemy m.in.:
– Płytka Schwarza,
– Aparat Twin Block,
– Hedger,
– Maska twarzowa Delaire’a,
– Nakładki ortodontyczne (Invisalign, Ortheo),
– Płytka Hawley’a,
– Szyna termoformowalna.
Rezerwuj wizytę w Malottki Clinic